Sportpszichológia

Jövőnket mi alakítjuk! Mostani tetteink és a mögötte rejlő gondolkodásunk határozza meg, mi vár ránk a jövőben.

Ahhoz, hogy egy sportoló, a sportágától és korától függetlenül képes legyen kiemelkedő teljesítményre, nélkülözhetetlen a kiváló önismeret és a mentális jóllét. A sportpszichológia számos eszközével és módszerével hozzájárul ezek eléréséhez. Az élsportoló kinevelése több éves folyamat, amely során nagyon fontos, hogy a sportoló érezze azt, hogy fejlődik, gyarapítja a tudását és a képességeit. A testedzés mellett a pszichés képességek fejlesztése is nagyon fontos ezen folyamat során.  Ilyenkor a sportoló megtapasztalhatja, hogy egy összetett rendszer része és ezen belül a feladata képessé válni a saját teljesítményre összpontosítani. Minden verseny helyzet számos érzelmet (szorongást, lehangoltságot, boldogságot, haragot, stb.) vált ki a sportolóban, ezért lényeges ezek felismerése és megfelelő kezelése. Volt élsportolóként a saját bőrömön is megtapasztaltam, hogy ez nem egyszerű feladat és nagyon sokáig tart ezeket megérteni és leküzdeni. A sportpszichológia segít, hogy ez könnyebben, rövidebb idő alatt menjen.

Sok esetben elakadás is tapasztalható. Számos példa van arra, hogy kiváló képességekkel és tudással rendelkező sportoló vagy akár egy csapat nem tudja elérni a csúcsteljesítményét. Ilyenkor az szokott elhangzani „mentálisan nincs rendben” vagy „fejben nem volt ott”. Hiszek abban, hogy a sportoló mentális jólléte nélkülözhetetlen összetevője a sikernek és ennek segítségével elérhető a versenysport fő célja maga a teljesítmény. Szakemberként biztonságot, elfogadást és teljes diszkréciót kínálok. A titoktartás intézménye minden sportolót megillet, függetlenül attól, hogy egyedül, edző által vagy esetleg klub által kerül hozzám. A honlapomon szereplő sportolói megjegyzések, nyilatkozatok a sportolók beleegyezésével vált nyilvánossá, a sportpszichológia módszerének népszerűsítése érdekében.

Sportpszichológia
Miben tud segíteni a sportpszichológus?
Mikor forduljak sportpszichológushoz?

A sportpszichológia sportolók számára nyújt segítséget, egy a sporttal kapcsolatos problémájukban. A sportoló számos ok miatt keresheti a sportpszichológus segítségét. Például előfordulhat, hogy a sportoló úgy tapasztalja, hogy:

Ezek és ehhez hasonló problémák miatt ajánlott kérni egy sportpszichológus segítségét. A sportpszichológus ilyenkor a lehetséges eszközt/eszközöket adja meg a sportolónak, hogy megoldja a problémáit és hogy elérje a céljait. A találkozások célja helyzetenként változó, közös megállapodáson alapul. Ezen a megoldás centrikus úton vannak ellenőrző pontok, amikor a sportoló visszatekinthet, honnan indult és hová jutott. A személyes fejlődésben lehet nyomon követni a találkozások hatékonyságát.
Sportpszichológia
Mentális felkészülés folyamata

A sportpszichológiai munka a probléma felmérésével, valamint a sportoló megismerésével kezdődik. Ez általában 1-3 alkalmat vesz igénybe és ez idő alatt a sportpszichológus célja, hogy megismerje a sportolót és az adott problémáját, ami alapján egy személyre szóló tervet készít. A sportoló pedig néhány alkalom alatt felmérheti a sportpszichológust, habitusát, mennyire szimpatikus, tud-e vele együttműködni.

Eddig a pillanatig mindkét félnek megvan az esélye, hogy elálljon a közös munkától. Ha együttműködést alakul ki, akkor történik meg a „szerződéskötés”, ami tartalmazza a probléma jellegét, a terápiás módszert, illetve körülbelül mennyi ideig tart a közös munka. A közös munka vagy a találkozások száma függ a megkeresés okától, a probléma jellegétől, a haladási tempótól (2-3 üléstől egészen egy hosszú távú együttműködésig terjedhet). Ezen személyre szabott beszélgetések során a sportolók elsajátítják a számukra legmegfelelőbb mentális technikákat és módszereket a teljesítményfokozás érdekében, valamint segítségnyújtást kapnak egyéb problémáik kezelésében is. A szakember megismeri a sportoló személyiségét, erősségeit, fejlesztendő területeit (hiányosságait), mentális képességeit, eredményességét, motivációs hátterét. Szükség esetén (leginkább fiatal korú sportolók esetében) a sportoló beleegyezésével, konzultálhatunk a szülővel és /vagy az edzővel a sportoló érdekében.

Az, hogy milyen sűrűn találkozik a szakember a sportolóval közös megegyezés kérdése. Javasolt találkozási tendencia: heti egy alkalom (egy alkalom 45-50 perc). A titoktartás mindkét oldalról kötelez a kapcsolattartás legelső pillanatától. A sportpszichológus a találkozások tartalmáról csak a sportoló beleegyezésével adhat ki információkat és fordítva.

A sportpszichológia eszköztára
Referencia

Ajánlataim